לוכד נחשים במרכז

תמונת_מחבר
תם גד אוחיון
לוכד נחשים מורשה
תמונת_מאמר
04.12.2021

פגשתם נחש בגינה? אז אם אתם גרים במרכז הארץ זה לא צריך להפתיע אותכם, למעשה רוב ההכשות מתרחשות באזור המרכז והשרון. נחש נכנס אליכם לבית או לגינה? לוכד נחשים במרכז הוא איש המקצוע שאתם צריכים.

לוכד נחשים במרכז מחיר
ללוכדים שונים יש משתנים שונים לקביעת התעריף, ככלל יש שני גורמים משמעותיים שיכולים להשפיע על המחיר:
1. מיקום הנחש - יש מקומות שבהם הסריקה יותר מורכבת (רכב, מפעל וכדומה).
2. קשר עין - סריקה במידה ולא ידוע מיקום הנחש דורשת זמן רב.
כמו כן יש לוכדים שתעריף העבודה שלהם שונה בשעות הלילה או בימי שבת וחג, המחיר הממוצע של לוכד נחשים במרכז עומד על 700 ש"ח ללכידה פשוטה.

נחש בגינה – מה עושים?
לא נעים, אבל גם לא כל כך נורא שמרו על קשר עין והתקשרו ללוכד נחשים במרכז, בנתיים תרחיקו ילדים אנשים וחיות מחמד מהאזור, במידה והנחש בגינה רצוי גם לעדכן את השכנים שישימו לב אם הנחש נמלט לחצר שלהם. בשום פנים ואופן אסור לנסות לתפוס את הנחש או לרדוף אחריו.הדברת נחשים במרכז
ראשית, חשוב לדעת שהנחש הוא בעל חיים מוגן, לכן אסור בשום פנים לנסות לפגוע בו גם עם חומרי הדברה שנמצאים בבית וגם אם הזמנו מדביר, שנית אין חומרי הדברה שמתאימים לנחשים. אז איך מרחיקים נחש מהגינה?

מאוד פשוט, הנחש חודר לבית והגינה בגלל 4 סיבות:
1. מזון – לנחש יש חוש ריח מפותח מאוד, הנחש יגיע במידה ויש מזיקים בדמות מכרסמים בבית או בגינה.
2. מסתור – אם הגינה עשירה בצמחייה צפופה או בגרוטאות שיכולות לשמש מסתור, אז יש סיכוי גבוה יותר שאם יש נחש באזור, בוודאי שהוא יחליט להישאר בסביבה ולא לבחור בגינה של השכן.
3. מים – למרות שהנחש יכול להתקיים זמן רב יחסית ללא מזון, מים זה סיפור אחר לגמרי, עבור חלק מהמינים. הנחש שותה מים ומשתמש בהם גם כדי להוסיף לחות לעורו בשעת הצורך.
4. ויסות חום גוף – הנחשים הם בעלי דם קר, המשמעות היא שאינם יכולים לוסת את חום גופם (בניגוד לבעלי דם חם) הנחשים משתמשים בסביבה לצורך ויסות חום גוף ולתכונה זו קוראים פויקילותרמיות. נחש שרוצה לקרר את גופו ינסה למצוא מאגר מים או חדר ממוזג, גם מסתור מוצל יכול להיות פתרון, מצד שני שנחש רוצה להתחמם לעיתים יחמש מקומות חמים אם זה כביש אספלט וכדומה.

אם נטפל בגורמים המוזכרים נוריד בעשרות אחוזים את הסבירות שנחש יכנס לבית או לגינה, אז איך עושים את זה?
לגבי מזון, אם יש לכם מכרסמים בגינה רצוי לטפל במפגע, כמו כן חשוב לדעת שגם חיות מחמד מסויימת מהוות טרף פוטנציאלי לנחשים (ציפורים, ארנבות, שרקנים וכדומה).
אם יש מים עומדים חשוב לרוקן אותם, במידה ויש לכם מזרקה או בריכת דגים, חשוב לדאוג שלא תהיה צמחייה צפופה באזור שתשמש מסתור פוטנציאלי לנחש.
גינה ומחסן, חשוב לסדר ולדאוג לזרוק זבל מיותר שיכול לשמש מסתור גם לנחשים וגם למזון שלהם, בנוסף תדאגו לגזום שיחים וענפים שמגיעים בסמוך לחלונות, הנחשים מטפסים מצויין ויכולים להגיע בקלות לתוך הבית דרך החלון, חשוב לדעת שגם צפע מצוי (נחש ארסי שמצוי במרכז) יכול לטפס.

לוכד נחשים מורשה
לא כל מי שמציע שירות של לכידת נחשים מורשה לעסוק בכך, רק לוכד נחשים שקיבל היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים, מורשה לעסוק בלכידת נחשים וזאת בתנאי שההיתר שלו בתוקף. הלוכדים מספקים שירות של לוכד נחשים מורשה במרכז. חלק בחובותיו של לוכד נחשים במרכז, כל נחש שנלכד משוחרר בשמורת טבע ובנוסף הנחש מתועד ביומן, על הלכידה נשלח דיווח לרשות הטבע והגנים בסוף השנה. הלוכד חייב להשתמש בציוד לכידה הומני, מלכודת דבק למשל אסורה לשימוש כדי לבצע לכידה של נחש, גם עבור לוכד נחשים מורשה.

הלוכדים – לוכד נחשים במרכז
הסניף הראשי של הלוכדים שוכן בעיר מרכזית מאוד, קרית אונו שנמצאת סמוך לכביש 6 וסמוך לכביש 4, המיקום מאפשר ללוכד להגיע מאוד מהר לכל עיר במרכז (ראש העין, רמת גן, גבעת שמואל וכו'), הסניף מספק שירות בעיקר לתושבי בקעת אונו (יהוד, סביון, גני – תקווה ואור – יהודה), גם לנקודות רחוקות יותר לוכד נחשים במרכז יגיע במהירות, זאת בשל העבודה שיש לנו מספר רב של לוכדים מורשים שזמינים לקריאות בכל המרכז.

לכידות שבוצעו על ידי לוכד נחשים במרכז:
את הלכידות הבאות ביצעו לוכדי הנחשים של הלוכדים. אלו רק חלק קטן מהלכידות שבוצעו על ידי לוכד נחשים במרכז, ניתן לצפות בחלק מהלכידות הבאות בערוץ היוטיוב שלנו "הלוכדים".
נחש צפע – נלכד בחדר עגלות בבני ברק.
זעמן שחור צעיר – אותר בחניון של בניין מגורים ברמת גן.
זעמן זיתני – נלכד בגינה בצפון תל אביב.
צפע מצוי – נלכד במנוע של רכב בחולון.
זעמן מטבעות – נלכד בתוך ארון בגדים בגבעתיים.
תלום קשקשים מצוי – נלכד בלובי של בניין באלעד.
חנק – נלכד במטבח בבת ים.

הכשת נחש
הכשת נחש יכולה להרוג או להותיר נזקים לבריאותכם, כדי למנוע הכשה אל תתעסקו עם הנחש מאוד פשוט, גם במקרים בהם הנחש הכיש אסור בשום פנים ואופן לנסות ללכוד אותו לבד, אין בכך שום צורך רפואי והדבר יכול לגרום להידרדרות משמעותית במצבו של המוכש, כדי לזהות את מין הנחש מספיק לצלם אותו או לתת פרטים מזהים כמו צבע, צורה וכדומה. על מתן עזרה ראשונה לנפגע הכשה ניתן לקרוא בעמוד הכשת נחש.